Terpeny

     Terpeny to organiczne związki chemiczne, które nie występują jedynie w konopiach. Dzięki nim odczuwamy zapach, aromat danej rośliny. Ich funkcją w naturalnym otoczeniu jest ochrona rośliny przed owadami, a także przyciąganie zapylaczy poprzez silny zapach. Tak jak w przypadku kannabinoidów, najwięcej terpenów znajduje się w niezapłodnionych żeńskich kwiatostanach. Właśnie dlatego kwiaty mają zdecydowanie silniejszy aromat niż reszta rośliny. W produktach z CBD znajdują się stosunkowo niewielkie ilości terpenów, w przeciwieństwie do medycznej marihuany z wysoką zawartością THC. Tłumaczy nam to różnice w zapachu kwiatostanów z dominującą ilością CBD, w stosunku do odmian rekreacyjnych czy medycznej marihuany. Terpeny rozpuszczają się w tłuszczach, więc mogą przekraczać barierę krew – mózg i wywierać bezpośredni wpływ na mózg, zwłaszcza gdy przyjmujemy je poprzez inhalację, najlepiej z użyciem waporyzatora. Unikatowa kombinacja głównych terpenów i proporcje CBD/THC w poszczególnych odmianach konopi decydują nie tylko o zapachu, ale również o wywoływanych efektach. Warto dodać że ta sama odmiana przyjmowana w takich samych ilościach może wywoływać nie jednakowe efekty u pacjentów. Wpływ terpenów odbywa się na poziomie komórkowym, jest to proces bardzo skomplikowany, dlatego warto skorzystać z opinii ekspertów w celu wybrania odpowiedniej spersonalizowanej ścieżki dawkowania. 

 

          Dotychczas naukowcom udało się rozpoznać kilka najpowszechniej występujących terpenów :

    • Micren: posiada właściwości uspokajające i usypiające, dla niektórych osób nawet za bardzo, dlatego nie wskazany jest do stosowania w ciągu dnia. Prawdopodobnie wzmacnia efekt wywołany przez THC. W naturzę występuję także w chmielu, eukaliptusie, mango, tymianku, cytrusach, trawie cytrynowej, liściach laurowych.
    • Beta-kariofilen: terpen używany w leczeniu stanów zapalnych takich jak artretyzm, przydatny także w leczeniu migreny. Można go spotkać również w bazyli, pieprzu, cynamonie, goździkach i oregano.
  • Linalol : Znalazł zastosowanie jako składnik produktów przeciwbólowych do stosowanie miejscowego. Dobrze radzi sobie z regulacją układu immunologicznego oraz wykazuje właściwości przeciwdrgawkowe i przeciwtrądzikowe. Można go spotkać także w lawendzie, wawrzynie, brzozie i palisandrze.
  • Pinen: Obiekt zainteresowanie neurologów dzięki łatwości przekraczania bariery krew – mózg. Wywiera bezpośredni wpływ na układ nerwowy. Jak wiele innych terpenów wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, na dodatek posiada unikatową zdolność do blokowania zaburzeń pamięci krótkotrwałej wywołanych przez THC. Połączenie THC z pinenem przejawia potencjał w leczeniu demencji i choroby Alzheimera. Występuje również w igłach sosnowych, drzewach iglastych oraz szałwi.
  • Humulen : Przeciwnie do odmian z wysoką zawartością THC – hamuje łaknienie. Jest to ważny aspekt dla pacjentów stosujących produkty z THC w celu neutralizacji bólu, humulen pozwala uwolnić się od uczucia głodu po spożyciu THC. Znajdziemy go także w chmielu oraz kolendrze.
  • D-limonen: jego działanie najlepiej określić jako poprawiające nastrój, więc jest zalecany dla osób borykających się z depresją i obniżonym samopoczuciem. Znajdziemy go również w skórkach cytrusów, jałowcu i mięcie pieprzowej.