Zdarza się że po paleniu czujesz kamień w gardle? Pewnie tak, problem z gardłem to naczelny kłopot palaczy konopi, oraz tytoniu. Ostatnie badania udowadniają że dym tytoniowy niewiele różni się od dymu konopnego, posiadają bardzo podobny zestaw związków chemicznych, różnią się natomiast stężeniami poszczególnych substancji. Obydwie chmurki posiadają komórki rakotwórcze, wolne rodniki, inne szkodliwe substancje chemiczne, a także gorące suche powietrze, które podrażnia i rozpala wrażliwe tkanki wyścielające gardło i jamę ustną.
Poniżej kilka prostych sposobów na zmniejszenie kaszlu i dyskomfortu w gardle.
1. Nawadnianie
Stay hydrated – popularny zwrot, często wykorzystywany w internecie, jest to bardzo ważna zasada bez której nie pozbędziesz się głazu w gardle. Podczas palenia warto zadbać o coś do picia pod ręką, najlepiej żeby była to woda. Dzięki niej schłodzimy gardło po przyjęciu paru gorących buchów, do tego zapobiegniemy zawrotom głowy oraz nudnością, które mogą towarzyszyć konkretnej sesji z ulubionym szczepem.
2. Przerwa
Czerwone oczy w okresie wiosennym możemy wytłumaczyć alergią :P, gorzej jak “płuco się zdenerwuje” i towarzyszy nam chroniczny głośny kaszel. Palenie na co dzień to spore obciążenie dla organizmu, czasami nawet 2/3 dni przerwy, a gardełko odwdzięczy się zminimalizowaniem problemu kaszlu, do tego mały detoks pozwoli nam na nowo cieszyć się w pełni ulubionymi topami.
3. Unikaj miejsc ze suchym powietrzem
Regularne palenie w zamkniętych suchych pomieszczeniach to najczęstsza przyczyna bólu gardła. Kombinacja suchego powietrza z twojego otoczenia plus gorący dym wciągany do płuc to niebezpieczne połączenie. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zakup nawilżacza powietrza, warto zainwestować w ten sprzęt, dzięki niemu powietrze którym oddychamy w pomieszczeniu będzie odpowiednio wilgotne, co przełoży się na nasz ogólny dobrostan. Jeżeli uznasz że to nie dla Ciebie, zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza jeżeli często palisz w zamkniętym pomieszczeniu.
4. Zjedz coś ciepłego
Dobry sposób na ukojenie bólu gardła po ciężkiej sesji konopnej. Ciepły posiłek, zupa, lub herbata ziołowa z miodem i cytrynom. Nie dość że ugasimy pożar w gardle, to zaspokoimy gastrofazę :D.
5. Płukanie gardła słoną wodą
Prosta i stara jak świat metoda na problemu z jamą ustną. Słona woda to doskonały środek dezynfekujący, płukanie gardła tym sposobem pozwoli nam zwalczyć ból i stan zapalny. Dodaj kilka kropel soku z cytryny żeby jeszcze bardziej poprawić efekty płukania gardła.
6. Pastylki do ssania na gardło
Kolejny mega prosty i skuteczny sposób. Tabletki na kaszel znajdziemy nie tylko w aptece, dostępne są w większości sklepów spożywczych, sięgnij po nie i miej zawsze przy sobie na wypadek ataku kaszlu. Warto pamiętać że jest to sposób doraźny, nie pozbędziemy się w ten sposób przewlekłego bólu czy kaszlu, jedynie odczujemy ulgę na jakiś czas.
7. Inne metody konsumpcji
Oprócz przerwy od palenia, warto przemyśleć inne metody konsumpcji konopi od czasu do czasu. Aktualnie sektor konopny rozwija się w szybkim tempie, na rynku możemy spotkać wiele ciekawych alternatyw dla palenia.
- Żywność – Jedzenie konopi pozwala ominąć wszelkie komplikacje związane z paleniem trawki. W internecie znajdziemy wiele ciekawych przepisów dotyczących konopi. Możemy także postawić na gotowy produkt w formie żelek, na rynku bez problemu znajdziemy różne smaki i konfiguracje żelek, czekolad, czy ciasteczek a także wiele wiele innych.
- Waporyzacja – Prawie jak palenie bo też wypuszczamy chmurę, jednak to nie palenie a podgrzewanie suszu, jest o wiele mniej inwazyjne w stosunku do naszego gardła. Na rynku znajdziemy wiele świetnych waporyzatorów z regulacja temperatury, rozwój sektora i nowe firmy w branży przyczyniły się do spadku cen tego zacnego sprzętu.
- Nalewki – Świetny sposób na wykorzystanie mocy konopi. W przeszłości cieszyły się duża popularnością. Są bardzo dyskretne i łatwe do dozowania przy pomocy zakraplacza/pipety. Minusem jest czasochłonny proces przygotowania. Na szczęście nie musimy tego robić sami, na rynku pojawiły się Hemp Shoty czyli “syropki” pełne terpenów, flawanoidów i fitokannabinoidów oraz oleju z konopi i wielu innych składników tworząc prozdrowotną kombinację w różnych smakach.